دهم ربيع‌الثاني سالروز رحلت فاطمه معصومه سلام الله عليها
حضرت معصومه سلام الله عليها عالمه محدثه آل طه بود و قدم جاي پاي حضرت زهرا سلام الله عليها گذاشت و همچون او در عرصه جهاد و تلاش براي اثبات حق كوشيد تا جايي كه جانش را فداي ولايت كرد و شهد شهادت نوشيد.
 
تكلف استدلال
 
يكى از چيزهايى كه به پا گرفتن فكر غلط كمك مى‌كند، برخورد غيرفكرى با آن است.

«ما در زمان ائمه (عليهم‌السّلام)، مباحثات زيادى از طرف ائمه و اصحاب ائمه داشتيم؛ در همه‌ى اين مباحثات، جهت جبهه‌ى حق اين بوده است كه ايمان‌ها را مستحكم و شبهه‌ها را برطرف كند، نه اين كه ايجاد شبهه بكند! در دانشگاه بايستى با ايجاد شبهه، مقابله بشود و با شبهه هم مبارزه و كار علمى و قوى انجام گيرد. ما استدلال و حرف محكم و متقن، كم نداريم؛ ما سرمايه‌ى عظيمى از انديشه و فكر در اختيار داريم. البته هيچ معتقد هم نيستم كه بايستى با كسى كه فكر غلطى دارد، برخورد خشن صورت بگيرد؛ اين را هم بدانيد، به هيچ وجه!

يكى از چيزهايى كه به پا گرفتن فكر غلط كمك مى‌كند، برخورد غيرفكرى با آن است. بعضي‌ها خوششان مى‌آيد كه يك حرف بى‌ربط مهملى بزنند، بعد به‌جاى اين‌كه يك نفر بلند شود، در مقابلشان بايستد و بگويد اين حرف شما به اين دلايل، باطل است، يك نفر بلند شود و فحششان بدهد! از خدا مى‌خواهند! چون تكلّف استدلال، از روى دوششان برداشته مى‌شود و راحت مى‌شوند؛ در موضع مظلوميت و حق به‌جانبى مى‌گويند بله، نمى‌گذارند ما حرف بزنيم! حالا هم مى‌بينيد كه بعضي‌ها حرف مهملى را مى‌زنند، هيچ كس هم در مقابل، هيچ چيز نمى‌گويد، ولى فوراً داد مى‌زنند كه آقا، نمى‌گذارند ما حرف بزنيم! نه آقا، كى نمى‌گذارد؟ حرفت را بزن؛ كسى كه جلوى حرف را نگرفته است.»

 

بیانات آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار شرکت‌کنندگان در همایش آسیب‌شناسی انقلاب 1377/12/15

 

   
Code : 6432

  بازگشت به صفحه اصلی مشاهده نسخه چاپی

نظر شما راجع به این موضوع چیست ؟

نام شما :
ایمیل شما :
وب سايت :
   
 
تعداد بازدید : 1573 تاریخ آخرین بروزرسانی : شنبه، 11 دی 1389 07:56:25
Copyright © 2011 - esteva.ir Powered by targan.ir ®