دهم ربيع‌الثاني سالروز رحلت فاطمه معصومه سلام الله عليها
حضرت معصومه سلام الله عليها عالمه محدثه آل طه بود و قدم جاي پاي حضرت زهرا سلام الله عليها گذاشت و همچون او در عرصه جهاد و تلاش براي اثبات حق كوشيد تا جايي كه جانش را فداي ولايت كرد و شهد شهادت نوشيد.
 
در شهر خبری هست؟
مهدی خداجویان
 
اگر صدایی از کسی برخیزد که فریاد یاللمسلمین بردارد و از وضع روابط ناسالم اجتماعی و فرهنگی بنالد، چند صباحی خوراک مناسبی برای رسانه‌ها خواهد بود و صفحات کاغذی و مجازی رسانه‌ها را پر می‌کند و بعد تا ناله‌ای دیگر و صدایی دیگر... سکوت!

خبر چون همیشه کوتاه بود. نمایشی در تهران به صحنه رفته است که از نظر موارد نمایشی و بصری و البته موضوعی مبتذل و مستهجن است. بازخوردها هم کمابیش چون همیشه کوتاه بود و به چند عکس و ابراز ناراحتی و تکذیب و تایید و امثالهم گذشت. هرچند داستان به دادستانی و مجلس شورای اسلامی هم کشیده شد ولی تجربه نشان داده است که با وقوع خبر بعدی از هرجنس و تا وقوع خبر بعدی از این دست، خبری از پی‌گیری نخواهد بود و مساله با برخورد با عوامل و دست اندرکاران نمایش ختم به خیر خواهد شد و بحمدالله اوضاع به وضع گل و بلبل قبل از واقعه برخواهد گشت.

خبر چون همیشه کوتاه بود ولی پیشینه خبر چندان کوتاه نیست. سال‌هاست که به صورت‌های گوناگون اینگونه اتفاقات در میان جامعه اسلامی ایرانی رخ می‌دهد و چنان که گفته شد به سرعت از یادها می‌رود. هنوز از حافظه‌ها پاک نشده زمانی که در اعتراض به غیر دینی بودن سیاست‌ها و برنامه‌های فرهنگی و هنری اجرا شده اعم از فیلم و تئاتر و جشنواره موسیقی و امثالهم جمعیتی از متدینین بعد از نمازهای جمعه ناخشنودی خود را تظاهر می‌کردند و خواستار توقف چنین جریانات ناشایستی می‌شدند.

خبرکوتاه دیگری نیز چندی پیش در رسانه‌ها و جامعه صدا کرد. بخشی از آب شهر تهران آلوده است. کوتاهی این خبر دلیلی بر چشم پوشی از کوتاهی مسئولان در میان قاطبه مردم نشد بخش زیادی از مردم خواستار توضیح کامل مسئولان در این خصوص شدند و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی پیگیر ماجرا شدند و مدیران مرتبط بارها به پاسخگویی اذهان عمومی وادار شدند و حتی وزیر بهداشت نیز چندین بار ناچار شد برای روشن شدن ماجرا به سوالات جواب دهد.

خبرهای کوتاهی از این دست بسیار است. خبرهایی که گاه عمر کوتاهی هم دارند و خبرهایی که هرچند از لحاظ تعداد کلمات کوتاهند اما جریانی مفصل در ادامه دارند.

نوع مواجهه ما با اینگونه اخبار موضوعی است که باید بیشتر مورد دقت قرار بگیرد. وجود مبارک حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام در حدیثی که در جلد نخست بحارالانوار صفحه 218 نقل شده است می‌فرمایند:

عَجِبْتُ لِمَنْ يُفَكِّرُ في مَأكُولِهِ كَيْفَ لايُفَكِّرُ في مَعْقُولِهِ، فَيَجْنِبُ بَطْنَهُ ما يُؤْذيهِ، وَ يُوَدِّعُ صَدْرَهُ ما يُرْديهِ
تعجّب مي كنم از كسی كه در فكر خوراك و تغذيه جسم و بدن هست ولي درباره تغذيه معنوی روحي خود نمی‌انديشد، مراقب شکمش هست تا چیزی که اذیتش می‌کند نخورد ولی سینه خود را از آنچه که هلاکش می‌کند پر می‌سازد.

اتفاق بدی است که دچارش شده‌ایم. هرچند نگارنده به جد معتقد است که جامعه ما جامعه‌ای دینی است و مردمان این جامعه از سطح مناسب و بالایی از دینداری برخوردارند، اما آنچه اتفاق افتاده است کم‌توجهی و بی‌عنایتیمان به لزوم مواجهه و مقابله با مظاهر خلاف شرع و اخلاق است. به عبارتی دیگر بیشتر تمایل داریم به امر به معروف بپردازیم تا نهی از منکر کنیم. عدم تمایل به نهی دیگران از بدی‌ها و منکرات نکته‌ای است که انشاءالله در فرصتی مناسب به آن خواهیم پرداخت.

به هرترتیب امروزه روز بسیاری افزایش و کاهش قیمت‌ها در طرح تحول اقتصادی و هدفمندسازی یارانه‌ها بیشتر از وضعیت مبتذل فرهنگ و هنر و روابط اجتماعی و حجاب و عفاف برایمان اهمیت دارد. لازم نیست خیلی راه دوری برویم. از همین پنجره اتاق خود سرکی به کوچه و خیابان بکشیم چیزهایی دستگیرمان می‌شود. اگر صدایی از کسی برخیزد که فریاد یاللمسلمین بردارد و از وضع روابط ناسالم اجتماعی و فرهنگی بنالد، چند صباحی خوراک مناسبی برای رسانه‌ها خواهد بود و صفحات کاغذی و مجازی رسانه‌ها را پر می‌کند و بعد تا ناله‌ای دیگر و صدایی دیگر... سکوت!

پیشتر عرض شد که رسانه دینی اتفاق مبارکی است که دیر یا زود باید صورت پذیرد. رسانه‌هایی که بدون در نظر گرفتن ملاحظات گروهی و جناحی و فارغ از اختلافات سیاسی؛ دغدغه دین داشته باشد و پیگیر اتفاقات گوناگون جامعه باشد. رسانه‌ای که زبان آمر به معروف و ناهی از منکر جامعه باشد.

این سخن بگذار تا وقت دگر...

   
Code : 6593

  بازگشت به صفحه اصلی مشاهده نسخه چاپی

نظر شما راجع به این موضوع چیست ؟

نام شما :
ایمیل شما :
وب سايت :
   
 
تعداد بازدید : 1784 تاریخ آخرین بروزرسانی : دوشنبه، 27 دی 1389 02:36:18
Copyright © 2011 - esteva.ir Powered by targan.ir ®