دهم ربيع‌الثاني سالروز رحلت فاطمه معصومه سلام الله عليها
حضرت معصومه سلام الله عليها عالمه محدثه آل طه بود و قدم جاي پاي حضرت زهرا سلام الله عليها گذاشت و همچون او در عرصه جهاد و تلاش براي اثبات حق كوشيد تا جايي كه جانش را فداي ولايت كرد و شهد شهادت نوشيد.
 
تحريم مشاهده سريال‌هاي تركي؛
تهاجم فرهنگ غربی با سريال‌های ساخت تركيه اسلامی
 
پيرزني كه در يكي از مناطق روستايي عربستان به كار چوپاني مشغول بود، پس از آغاز سريالي به نام «نور»، گوسفند‌هاي خود را فروخت تا وقت كافي براي تماشاي سريال را داشته باشد. و همينطور ...


كشور مسلمان تركيه اخيرا با ساخت و انتشار سريال‌هايي در جهت تغيير فرهنگ اسلامي و جايگزيني فرهنگ غربي برآمده است كه تعدادي از غرب‌زده‌هاي عرب كه ثروت و امكانات كافي دارند آنها را ترجمه كرده و در شبكه‌هاي تلويزيوني خود منتشر ساختند.

به گزارش استوا به نقل از «فردا»، پخش سريال‌هاي غير اسلامي كه مروج فرهنگ غربي هستند، توسط شبكه‌هايي كه موسسين آنها از مسلمان‌ترين پادشاهان خاورميانه به شمار مي‌آيند، بحراني را در جامعه عرب بوجود آورده است. شبكه تلويزيوني «ام. بي. سي»، که موسس آن «ولید بن طلال»، شاهزاده و ثروتمند عربستانی است، اخيرا تعدادي از سريال‌هاي تركي كه با فرهنگ اسلامي كاملا در تناقض هستند، را پخش مي‌كند.

به گزارش روزنامه «الشرق الاوسط»، پيرزني كه در يكي از مناطق روستايي عربستان به كار چوپاني مشغول بود، پس از آغاز سريالي به نام «نور»، گوسفند‌هاي خود را فروخت تا وقت كافي براي تماشاي سريال را داشته باشد. و همينطور در روزنامه‌هاي ديگر نوشته ‌شد كه زني در يكي از كشورهاي عربي براي آنكه قهرمان سريال به هدف خود برسد، نذر كرده بود.

همچنين روزنامه‌هاي عربي و بين‌المللي پس از آغاز پخش سريال‌‌ها در بخش حوادث به انتشار اخباري مي‌پرداختند كه تحت تاثير اين سريال‌ها اتفاق افتاده بودند. طلاق دادن يك زن اردني پس از عشق به قهرمان سريال تركي، درخواست يك تازه عروس از داماد براي تغيير نام خود به «مهند» (نام قهرمان يكي از سريال‌هاي تركي)، تجمع مردم براي استقبال از بازيگر تركي در اردن، يك مرد اردني همسر خود را به خاطر قرار دادن عكس مهند به عنوان پيش‌زمينه گوشي تلفن همراه خود طلاق مي‌دهد، نام‌گذاري بيش از 700 نوزاد دختردر يك ماه به‌نام «لميس» (قهرمان سريال تركي) در رياض پايتخت عربستان و ...

«طارق الثقفي»، نويسنده عربستاني در مورد ميزان تاثير اين سريالها نوشت: پخش سريال‌هاي ساخت تركيه از شبكه‌هاي عربي يك زلزله فرهنگي به تمام معنا را به وجود آوره است و تمام ايستارهاي ذهني ثابت در ذهن و تفكر مردم جامعه اسلامي عرب را كه پس از يك فرآيند تاريخي به وجود آمده بودند، در معرض شك و ترديد قرار داد.

الثقفي در اينكه تاثير اين سريال‌ها را به زلزله فرهنگي تشبيه كرده است حق دارد؛ زيرا در اين سريال‌ها اعمال و اتفاقاتي مي‌افتاد كه مخالف عرف و دين جامعه بود و شايد تا اين موقع مردم فقط مي‌شنيدند كه در كشورهاي غربي چنين آداب و رسومي وجود دارند. در اين سريال‌ها مثلا: قهرمان سريال از طريق يك رابطه نامشروع بچه‌دار مي‌شد و خانواده او اين امر را كاملا عادي و طبيعي مي‌دانستند و حتي گاهي به او دلداري نيز مي‌دادند، يا اينكه در يكي از اين سريال‌ها جواني از يك خانواده ثروتمند با يك دختر روستايي ازدواج مي‌كند و در طول سريال كه بيش از صد قسمت بود مشكلات خانوادگي كه پيش مي‌آمد حل و فصل مي‌شد كه شيوه حل و فصل اين مسائل به شيوه‌اي كاملا متفاوت با فرهنگ جامعه صورت مي‌گرفت.

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط، بسياري از مردم عرب از سرتاسر كشورهاي عربي عازم تركيه مي‌شدند تا با بازيگران اين سريال‌ها ملاقات و يا از خانه‌هاي قهرمانان آنها ديدن كنند.

به گفته «عبدالله بن ناصر الحمود»، استاد ارتباطات در دانشگاه اسلامي «محمد بن سعود» در عربستان، اين سريال‌ها توانستند بحران فرهنگي را از حوزه نخبگان و تحصيلكردگان خارج و آن را در جامعه عموميت بخشند. پس از مشاهده اين سريال‌ها تمام مردم عادي بر عرف جامعه كه حاصل تجربه تاريخي سال‌ها و قرن‌هاي متمادي بود، علامت سوال گذاشتند و در ميزان درستي آن به تدبير و تفكر پرداختند.

الحمود در مورد تاثير اجتماعي اين سريال‌ها معتقد است كه براي اولين بار رسانه‌هاي عربي بر لزوم وجود مردسالاري در جامعه به تشكيك پرداختند و به اين شكل حرص و حسد مردان مشرق زمين را برافروختند.

«خالد المطرفي»، روزنامه‌نگار و نويسنده عربستاني نيز در مورد تاپير اجتماعي اين سريال‌ها گفت: تا به امروز قهرمان فيلم‌ها و سريال‌ها هميشه يك مرد قدرتمند بود كه به هيچ‌وجه نياز زن به ابراز احساسات عاشقانه را پاسخ نمي‌گفت، ولي با پخش اين سريال‌ها اين اسطوره به تاريخ پيوست.

به هر حال اين سريال‌ها آنقدر در جامعه غوغا كرد كه انديشمندان و جامعه‌شناسان عرب را به ابراز نظرهاي متنوعي وادار كرد. از طرفي علماي اسلامي نيز موضع خاصي براي خود اتخاذ كردند و فتواهاي متفاوتي براي مقابله با خطر تهاجم فرهنگ غربي صادر كردند.

در عربستان بسياري از علماي اهل تسنن مشاهده آنها را حرام دانستند، «عبدالعزيز بن عبدالله الشيخ»، مفتي اعظم عربستان، ضمن آنكه شبكه تلويزيوني «ام. بي. سي» كه ويژه پخش سريال‌هاي تركي بود را به "محاربه با خدا و پيامبر (ص)" متهم كرد مشاهده اين سريال‌ها را حرام اعلام كرد و خواستار توقف پخش آنها شد.
 

   
Code : 8004

  بازگشت به صفحه اصلی مشاهده نسخه چاپی

نظر شما راجع به این موضوع چیست ؟

نام شما :
ایمیل شما :
وب سايت :
   
 
تعداد بازدید : 1447 تاریخ آخرین بروزرسانی : يکشنبه، 22 اسفند 1389 07:43:48
Copyright © 2011 - esteva.ir Powered by targan.ir ®