دهم ربيع‌الثاني سالروز رحلت فاطمه معصومه سلام الله عليها
حضرت معصومه سلام الله عليها عالمه محدثه آل طه بود و قدم جاي پاي حضرت زهرا سلام الله عليها گذاشت و همچون او در عرصه جهاد و تلاش براي اثبات حق كوشيد تا جايي كه جانش را فداي ولايت كرد و شهد شهادت نوشيد.
 
بازخوانی‌سخنان رهبر فرزانه انقلاب اسلامی درباره عید نوروز
 
عید نوروز هم حقیقتى است. ما با عید نوروز موافقیم. کسى خیال نکند که عید نوروز از لحاظ اسلامى چیز بدى است؛ هرکس چنین تصورى بکند، واقعاً اشتباه کرده است. اسلام عید نوروز را رد نکرده است.


مردم ایران و برخی از کشورهای جهان همه ساله به هنگام آغاز فصل بهار و سال جدید به نشانه شکر گذاری و زنده شدن زمین و زیبایی‌های بهار جشنهای نوروزی برگزار می کنند و بسیاری از مردم لحظات تحویل سال نو را در کنار خانواده و دوستان به خواندن دعا و نیایش می پردازند و از خالق یکتا می خواهند تا بهترین تقدیر را برای آنان در سال جدید داشته باشد و برکت در زندگی شان بیش از سال‌های گذشته باشد. به همین مناسبت در ادامه می توانید سخنان رهبر فرزانه انقلاب اسلامی را پیرامون عید نوروز بخوانید.

سال تحویل در شاهچراغ

عید نوروز که یک عید على‌الظاهر غیر دینى است، عید ملى است، جنبه‌ى دینى و یادآورى دینى ندارد؛ اگرچه حالا در بعضى از روایات دارد که «النّیروز من ایّامنا»: از روزهاى ماست - حالا نمی‌دانیم چقدر این روایات اعتبار و استحکام سندى دارد - اما محتواى دینى در همه‌ى حوادث زندگى انسان وجود دارد؛ از جمله در این عید. خوشبختانه مردم ما توجه دارند، دعا میخوانند، ذکر میگویند، در مشاهد مشرفه شرکت می‌کنند؛ حتّى کسانى که به شهرها و مراکزى میروند که على‌الظاهر مشاهد مشرفه‌ى معروف هم ندارد، آنجا اگر امامزاده‌اى پیدا شود، ساعت تحویل را حتما توى امامزاده می‌گذرانند؛ اگر مثلا فرض کنید عید را به شیراز میروند، ساعت تحویل را در شاهچراغ میروند؛ این یک عادت بسیار پسندیده‌اى است در بین مردم ما. هرچه بتوان محتواهاى دینى را در همه‌ى حوادث زندگى و پدیده‌هاى زندگى افزایش داد، این به نفع ماست(1).


طراوت بخشیدن به انسان


این جشن یک جشن ملى است؛ جزو اعیاد دینى نیست؛ لکن از سوى بزرگان شرع مقدس ما هم، نوروز مورد تأیید قرار گرفته. ما روایات متعددى داریم که در آنها از نوروز تجلیل شده و روز نوروز گرامى داشته شده. این موجب شده است که نوروز وسیله‌اى بشود براى اظهار عبودیت انسانها در مقابل پروردگار و تواضع ما در مقابل پروردگار. در واقع فرصتى است براى اینکه انسان دل خود را با یاد خدا هم طراوت ببخشد(2).


محتوای انسانی و اسلامی نوروز


من مایلم جوانان عزیز، بخصوص فرزانگان، به این مطلب، درست توجّه کنند که اسلام در برخورد با پدیده‏هایى که از کشورها و از ملتهاى دیگر، یا از دوره‌‏هاى قبل به آن رسیده است، یک برخورد حکمت‏آمیز و همراه با دقّت و نگاهى همه‏جانبه دارد. هر چیزى که قابل این است تا محتواى صحیح پیدا کند، اسلام آن را مى‏گیرد، به آن جهت و محتواى صحیح مى‏دهد و در دسترس مردم مى‏گذارد. مثلاً بعضى از همین مراسم حج، مثل طواف، سعى و قربانى کردن، از قبل از اسلام بود. اسلام، این مراسم را گرفت، محتواى شرک‏آلود، مادّى و غلط را از آن خارج کرد و محتواى توحیدى به آن داد؛ آن را درک کرد و به صورت یک درس، به مردم برگرداند. کار خیلى عجیب و مهمّى است. در باب عید نوروز و مراسم سنّتى قدیمى هم همین‏طور؛ اسلام، عید نوروز را گرفت، محتواى انسانى و اسلامى و معنوى به آن داد و به مردم برگرداند. اوّلِ سال تحویل، شما به دستور اسلام با خدا رابطه برقرار مى‏کنید و مى‏گویید: «یا مقلّب القلوب و الابصار. یا مدبر الّلیل والنهار. یا محوّل الحول و الاحوال»؛ اى کسى که گردش زمین و آسمان، گردش دلها و چشمها و گردش روزگاران به دست توست، این گردش قراردادى سال را هم براى ما با برکت و مبارک قرار بده؛ «حوّل حالنا الى احسن الحال» (3).


قهرها آشتی کنند


عید نوروز هم حقیقتى است. ما با عید نوروز موافقیم. کسى خیال نکند که عید نوروز از لحاظ اسلامى چیز بدى است؛ هرکس چنین تصورى بکند، واقعاً اشتباه کرده است. اسلام عید نوروز را رد نکرده است. البته ممکن است در زمان خلفاى اول، عده‏یى تحت تأثیر تفکرات خاصى قرار گرفته باشند و نسبت به این قضیه به‏عنوان یک تهاجم فرهنگى برخورد کرده باشند و احتمالاً در بعضى از روایات رد شده باشد - که البته آن هم مسلّم نیست - اما امروز عید نوروز چیز خوبى است؛ اولِ بهار است و مردم عادت کرده‏اند که این ایام را عید بگیرند و تعطیل باشند و شادى کنند و به دیدن یکدیگر بروند و به هم عیدى بدهند و قهرها آشتى کنند و دورها نزدیکى کنند؛ این چیز بسیار خوبى است و بنده صددرصد با عید نوروز و با جشن گرفتن این ایام موافقم.

هر کارى هم که در این ایام به جشن مردم کمک کند و آن را معنا ببخشد، خیلى خوب است و هیچ ایرادى ندارد؛ یعنى کسى که دارد براى عید نوروز برنامه‏ریزى مى‏کند، نباید احساس گناه و جرم و کمبودى بکند؛ منتها شاد کردن مردم یک چیز است، مبتذل کردن فضا یک چیز دیگر است. من گاهى مى‏بینم که به‏عنوان شاد کردن مردم، فضا را مبتذل مى‏کنند! مثلا اگر مى‏خواهند جوک و لطیفه‏یى بگویند، لات‏بازى مى‏کنند! لات‏بازى بد است؛ هرجا باشد، بد است؛ در تلویزیون هم بد است، در رادیو هم بد است. تیپهاى متین و شسته و رُفته مى‏توانند همان مقصود را به شکلهاى خوب کاملاً برآورده کنند؛ لزومى ندارد که در این زمینه آدم به پَستى گرایش پیدا کند(4).

نوروز را نو کنید!


آن‏وقت در معناى نوروز و این‏که نوروز چیست، در روایات مختلف، تعبیرات مختلفى هست. مثلاً آن روزى که رسول اکرم(صلّى‏اللَّه‏علیه‏واله‏وسلّم)، امیرالمؤمنین را به خلافت منصوب کرد، آن روز، نوروز بود. یا در روایت دیگر، آن روزى که دجّال در آخرالزمان، به‏دست حضرت مهدى(ارواحنافداه) به قتل برسد، آن روز، نوروز است. یا حتّى در بعضى از روایات آمده، آن روزى که آدم هبوط کرد، آن روز، نوروز بود. نوروز، یعنى روزى نو در تاریخ بشر و حالتى نو در زندگى انسانها. على‏الظاهر در این روایات، امام نمى‏خواهند بفرمایند که آن روزى که این وقایع در آن اتفاق افتاده است، یا خواهد افتاد، با روز اول حَمَل، مصادف بوده یا خواهد بود. نه، خیلى مستبعد است که مراد این باشد؛ مراد این است که معناى نوروز را بفهمیم.

نوروز، یعنى روزى که شما با عمل خودتان، با حادثه ‏یى که اتفاق مى‏افتد، آن را نو مى‏کنید. روز بیست‏ودوم بهمن که ملت ایران، حادثه‏ى عظیمى را به کمک خدا تحقق بخشید، روز نویى (نوروز) است. آن روزى که امام امت، قاطعاً به دهانِ مستکبرِ قلدرِ گردن‏کلفت دنیا - یعنى امریکا - مشت کوبید، آن روز، روز نو و راه نویى (نوروز) بود؛ حادثه‏ى نویى بود که اتفاق مى‏افتاد و افتاد. ما باید نوروز را، نو روز کنیم. نوروز به حسب طبیعت، نوروز است؛ جنبه‏ى انسانى قضیه هم به دست ماست که آن را نوروز کنیم(5).


پی نوشت:

1- بیانات رهبر فرزانه انقلاب در دیدار مسوولان و شخصیت‌های علمی سیاسی، 1389.1.17

2- بیانات رهبر فرزانه انقلاب دیدار روسای جمهور شرکت کننده در جشن جهانى نوروز، 1389.1.7

3- بیانات رهبر فرزانه انقلاب در دیدار مردم مشهد و زائران حضرت على‏بن موسى‏الرّضا(ع) در صحن حضرت امام خمینى، ‏1378.1.1

4- بیانات رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با مدیران مراکز سازمان صدا و سیماى جمهورى اسلامى ایران در استانها، 1370.12.7

5- بیانات رهبر فرازانه انقلاب سخنرانى در دیدار با مسؤولان کشورى و لشکرى در نخستین روز از سال نو و در آستانه‏ى ماه مبارک رمضان، 1369.1.1


منبع: پايگاه خبري مذهبي رهوا 

   
Code : 8015

  بازگشت به صفحه اصلی مشاهده نسخه چاپی

نظر شما راجع به این موضوع چیست ؟

نام شما :
ایمیل شما :
وب سايت :
   
 
تعداد بازدید : 4022 تاریخ آخرین بروزرسانی : دوشنبه، 23 اسفند 1389 03:33:32
Copyright © 2011 - esteva.ir Powered by targan.ir ®