دهم ربيع‌الثاني سالروز رحلت فاطمه معصومه سلام الله عليها
حضرت معصومه سلام الله عليها عالمه محدثه آل طه بود و قدم جاي پاي حضرت زهرا سلام الله عليها گذاشت و همچون او در عرصه جهاد و تلاش براي اثبات حق كوشيد تا جايي كه جانش را فداي ولايت كرد و شهد شهادت نوشيد.
 
1100 نسخه خطی قرآن فهرست‌نويسی می‌شود
 
مسئول بخش خطی كتابخانه ملی از فهرست‌نگاری كامل 14 هزار جلد نسخه خطی كه 1100 جلد آن مربوط به نسخ خطی قرآن كريم است خبر داد

به گزارش استوا به نقل از ايكنا فتح‌الله كشاورز، مسئول بخش خطی كتابخانه ملی، در گفت‌وگو با ايكنا، با بيان اين كه فهرست‌نويسی نسخ خطی در كتابخانه ملی سرعت گرفته است، اظهار كرد: به منظور افزايش سرعت در فهرست‌نويسی، تلاش كرديم تا چند فهرست‌نويس متبحر را به صورت قراردادی برای اين كار جذب كنيم تا كار را به نحو مطلوب‌تر و سريع‌تری پيش ببرند.


وی در ادامه اين مطلب گفت: در حال حاضر 35 هزار جلد نسخه خطی در كتابخانه مجلس شورای اسلامی وجود دارد كه از اين ميان، 14 هزار جلد آن فهرست‌نويسی شده است.


كشاورز در ادامه اين مطلب اظهار كرد: در ميان نسخه‌های ياد شده قرآن نيز وجود دارد كه با توجه به اين موضوع می‌توان گفت كه 1100 جلد از نسخ خطی ياد شده قرآن است.


وی ادامه داد: نسخه‌های خطی قرآن مربوط به قرن دوم تا سيزدهم است كه برخی از آن‌ها به صورت كامل به نگارش در نيامده است. به طوری‌كه در ميان آنان قرآن‌های نگاشته شده به صورت يك حزب و يك جزء از قرآن، سوره‌های مجزا و قرآن كامل ديده می‌شود.


كشاورز با بيان اين كه فهرست‌نويسی انجام شده به صورت كامل انجام شده است، افزود: در بدو ورود نسخ خطی به گنجينه كتابخانه ملی، فهرست‌نگاری مختصری انجام می‌شود كه در اين قرارداد درصدد برآمديم فهرست كاملی از اين نسخ را مكتوب كنيم.


مسئول بخش خطی كتابخانه ملی، از قرارگيری اطلاعات نسخ خطی روی پايگاه اينترنتی كتابخانه ملی ياد كرد و ادامه داد: با اين وجود، اطلاعات كامل و دقيق آن بايد شناسايی و مكتوب می‌شد كه اقدام ياد شده نيز در اين راستا صورت گرفته است.


كشاورز با بيان اين كه اكنون مطالب و اطلاعات نسخ خطی روزآمد خواهد شد، گفت: در مرحله عقد قرارداد با گروه ياد شده هستيم تا سرعت فهرست‌نگاری نسخ خطی بالا برود.
 

   
Code : 8036

  بازگشت به صفحه اصلی مشاهده نسخه چاپی

نظر شما راجع به این موضوع چیست ؟

نام شما :
ایمیل شما :
وب سايت :
   
 
تعداد بازدید : 2708 تاریخ آخرین بروزرسانی : سه‌شنبه، 24 اسفند 1389 04:40:01
Copyright © 2011 - esteva.ir Powered by targan.ir ®