کد :   6805
شنبه، 9 بهمن 1389 02:30:43 
http://esteva.ir
  تمام انقلاب‌های جهان به نام توست  

دهه مبارک فجر از راه می‌رسد و در حالی به سی و سومین سال پیروزی انقلاب اسلامی وارد می‌شویم که منطقه خاورمیانه دستخوش حوادثی است که معادلات بین المللی را نیز تغییر خواهد داد. اتفاقات اخیر خاورمیانه نشان از تغییرات مهمی دارند که دیر یا زود به وقوع خواهند پیوست و سرنوشت جدیدی برای مناسبات سیاسی و دیپلماسی و حتی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی میان کشورهای منطقه و بالتبع جهان رقم خواهد زد.

در این یادداشت بنا نیست به تحلیل سیاسی و بین المللی حوادث اخیر پرداخته شود و یا دلایل وقوع و نتیجه خیزش‌های مردمی کشورهای منطقه و نتایج حاصله از این خیزش‌ها بررسی شود. این یادداشت بنا بر عادت معهود با نگاهی دین محور نگاشته خواهد شد.

خالق حکیم سننی را در میان مخلوقات قرار داده است که تبدیل و تغییری در آنان راه ندارد و هیچ خللی در سنت‌های الهی نمی‌توان یافت. این سنت الهی است که "لا یغیر الله ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم"، تا زمانی که مردمان تغییری برای خود نیافرینند خداوند متعال نیز سرنوشتشان را تغییر نخواهد داد. در هماره تاریخ بسیار دیده‌ایم وشنیده‌ایم مردمانی که سرنوشتشان را از نو سرشته‌اند و ‌گاه مثبت و‌گاه منفی آنچه را که برایشان نوشته شده بود را از سر نوشته‌اند. نمونه زنده و بارز این خواستن و توانستن انقلاب مردم ایران بر اساس مبانی اسلامیشان است که با وجود تمام دشمنی‌ها و مخالفت‌ها و نخواستن‌ها شد آنچه که شد و با لطف و عنایت حضرت حق تعالی هنوز هم این عهد نگسسته است و ادامه دارد.

یکی از سنن الهی که از قضا موجب حفظ بیش از پیش و روزافزون ثبات انقلاب اسلامی ایران شده است؛ این قاعده الهی است که اگر بنده‌های خدا دین و آیین خدایی را یاری و همراهی کنند، بی‌شک مورد حمایت و یاری خداوندگار جهانیان قرار خواهند گرفت که "ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم".

مردم مومن ایران اسلامی در همیشه این سال‌ها و در هماره روزگار انقلاب اسلامیشان یار و یاور دین خدا بوده و هستند و به برکت این همراهی شور و شعور، نظامشان به نظم ناظم مطلق تبارک و تعالی سرپا و برپاست. در این سال‌های سی و دوگانه اتفاقات کوچک و بزرگی سرنوشت انقلاب مردم را تهدید کرده و هنوز هم دشمنی‌ها چنان ادامه دارد که گویی لحظه‌ای غفلت و بی‌تدبیری ممکن است ضربه‌ای کاری بر بدنه نظام جمهوری اسلامی وارد کند. شکی نیست که اگر نبود عهد شیرین و دیرین مومنان انقلابی در پایبندی به اصول دینی از‌‌ همان ابتدا قیام مسیر دیگری رفته بود و از منزل و ماوای دیگری برآورده بود.

رهبری عالمی دینی و متخلق به اخلاق الهی چون حضرت امام خمینی رحمت الله علیه و پس از او حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای دامت برکاته در تمام سال‌های نهضت حسینی وار خمینی، قلعه‌ای محکم و نفوذ ناپذیر در برابر هجمه‌های آشکار و نهان دشمنان بوده است که راه را بر نفوذ و سیطره شیاطین انس و جن بر سرنوشت نظام اسلامی و مردمان انقلابی ایران بسته است.

یکی از سنت‌های دیگر الهی بلا و امتحان است که خداوند متعال بندگانش را وعده داده است که برای تبیین اهل حق و ناحق و برای تعیین سره از ناسره آزمونشان خواهد کرد. اینگونه است که خداوند تبارک و تعالی با آزمون‌های مختلفی که از بندگانش می‌گیرد میزان خلوص و ناخالصیشان را می‌سنجد و به فراخور جواب مزدشان می‌دهد.‌گاه آزمونی سخت و طاقت فرسا چون در آتش افکندن و قربانی پسر و... از بهترین بنده‌اش می‌گیرد تا مقام امامت نصیبش کند و‌گاه امام مومنین را با شهادت خود و اهل بیتش علیهم السلام می‌آزماید تا دین خدا را به خون او زنده نگه دارد.‌گاه بنده‌ای که عمری را در عبادت و تقوا گذرانده به لرزش کوچکی در بلا و آزمون الهی مردود می‌شود و از اوج عزت به حضیض ذلت در می‌غلطد.

باری؛ سنت الهی است که مدام بندگانش بیازماید. چنان که سال گذشته مومنان حکومت اسلامی ایران را به فتنه‌ای از فتنه‌های آخرالزمانی سنجید و هشت ماه دفاع مقدس مومنان را در برابر تهاجم همه جانبه داخلی و خارجی نظاره کرد و سره و ناسره انقلاب را غربال کرد.

این سنت آزمون الهی اما به همین جا ختم نمی‌شود. حکیم متعال تنها به جداسازی پاک و ناپاک بسنده نمی‌کند و هر یک را به فراخور میزان خلوص و عیار جزای مناسب و درخور می‌بخشد. آنکه قدردان نعمت الهی نبوده از لطف حق در دنیا و عقبی محروم و آنکه شکرگذار نعمات الهی است بیشتر بهره‌مند می‌شود که "لان شکرتم لازیدنکم و ان کفرتم ان عذابی لشدید".

بر همین اساس و برپایه همین سنن الهی است که تغییرات و تحولات اخیر منطقه رنگ و بوی دیگری به خود می‌گیرد و از منظری دیگر نیز می‌توان به این اتفاقات نگریست. با شروع نهضت اسلامی ایران مستکبران عالم که نانشان در کوره دوری از خدا پخت می‌شود احساس خطر کردند و با شکل گیری انقلاب اسلامی و نهایتا پیروزی حق بر باطل در این مرز و بوم کردند هرآنچه در توان داشتند و مضیقه نکردند از هرچه دشمنی که می‌توانستند. از تحریم و تهدید گرفته تا جنگ تحمیلی، از هجوم به آب و خاک کشورمان گرفته تا تهاجم به اندیشه‌ها و عقاید و فرهنگ مردممان. هرچه داشتند در عرصه‌های گوناگون رو کردند و در رویارویی با نظام اسلامی کم نگذاشتند. اما ایمان محکم مومنان این ملک و مملکت اجازه شادی به بیگانگان نداد. آرزوی دشمن شادی را بر دلشان داغ کرد.

سنت الهی بود که چون مردمان مومن ایرانی نخواستند سرنوشتی را که با خون شهیدانشان برای کشور عزیز ایران رقم زده‌اند تغییر یابد و قدردان نعمت ولایت و هدایت در کشورشان بودند؛ چشم طمعکار بیگانگانی که امیدوار به تغییر در نظام جمهوری اسلامی ایران شده بودند را کور‌تر، و دستشان را از دامان پاک این سرزمین کوتاه‌تر کرد.

طی تمام سی و دوسال گذشته مستکبران تمام توانشان را به میدان آوردند تا بلکه مقابل آتش برافروخته از قلوب مومنان را بگیرند و نگذارند دنیایشان به آخرتشان شبیه شود. آن چیزی که بنیان گذار انقلاب اسلامی رحمت الله علیه تحت عنوان صدور انقلاب نام برد جهنمی بود که روزگار استکبار را شب تارشان می‌کند. خیزش‌های دینی و مقابله با نهضت‌های اسلامی در گوشه و کنار دنیا نشان از صدور انقلاب و سعی وافر بیگانگان برای خاموشی شعله استکبارستیزی برپایه اصول دینی دارد.

سنت خداوند متعال بود که بندگانی که دم از اصول و ارزش‌های دینی و اسلامی می‌زدند و ادعای پرچمداری حق در برابر باطل در زمانه غیبت حضرت برپاکننده حق عجل الله تعالی فرجه الشریف را داشتند بیازماید. این نیز سنتی از سنن خدای متعال است که نمره قبولی مومنان وفادار به دین و آیینش را در زیر و رو کردن و تغییر در معادلات و مناسبات جهانی قرار دهد. تغییرات این روزهای منطقه تمام برنامه‌ها و معادلات دشمنی را به هم ریخته است و کسانی که تا چند روز پیش به دنبال نقشه‌ای جدید برای تقابل با جمهوری اسلامی ایران می‌گشتند امروز با نهضت‌هایی فراگیر و دامنه دار در سطح منطقه مواجه شده‌اند که تمام معادلات قدرت و سیاست را در عرصه جهانی زیر و رو می‌کند. امروز از اردوی دشمنان حق بوی سوختگی ریش کسانی برخواسته است که امید به پف کردن چراغ برافروخته ایزدی داشتند.

آری؛ قیام مردم مسلمان تونس و مصر و اردن و یمن و... نتیجه قبولی عبادت بندگان مومن ایرانی است در برابر وسواس خناسان انس و جن داخلی و خارجی برای ناتمام گذاشتن نهضت اسلامیشان. امروز مردم ایران اسلامی همراه و همپای مسلمانان تمام کشورهای تحت سلطه استکبار از فروریختن دیوارهای ظلم و ستم شادمانند و سی و دومین سالروز شادمانی انقلابشان را همراه با انقلاب‌های دیگر منطقه به جشن می‌نشینند. امروز تمام دنیا صدای حق طلبی و انکار باطل را از گلوی ایرانیان مسلمان می‌شنود و این صدا به برکت شکرگزاریشان برای نعمت انقلاب اسلامی است. جزاهم الله خیر الجزاء.

بد نیست اشاره‌ای نیز به سنت دیگری از سنن الهی کنیم. خداوند متعال در آیه شریفه ۱۶۰ سوره مبارک انعام می‌فرماید:

من جاء بالحسنه فله عشر امثالها
هرکه نیکی کند به او ده برابر مانند آنچه کرده عطا می‌کنیم.

این سنت الهی را نیز می‌توان برای حسنه مومنان ایرانی در برابر تهاجم بیگانگان و شیوع انقلاب‌های مشابه در کشورهای دیگر در نظر داشت؟

[]

بعدالتحریر: "خداى متعال هر امتحانى كه ميكند، يك نمره ميدهد. وقتى در يك امتحانى، يك كسى، يك جمعيتى، يك ملتى قبول شدند، خداى متعال به اينها نمره ميدهد؛ نمره اين است كه اينها را بالا مى‌آورد. امتحانهاى الهى اينجورى است. همين طور كه اگر در امتحان بد عمل كنيم و امتحان را ببازيم، خداى متعال نمره‌ى مردودى ميدهد و آن مردودى عبارت است از تنزل و انحطاط - انسان از آنى كه بود، بدتر ميشود - در قبولى هم همين جور است؛ ملتها را بالا ميبرد." (سخنان مقام معظم رهبری در سالروز 19 دی؛ سال 1389)

مهدی خداجویان

 

©2010 esteva.ir. All Rights Reserved