کد :   8031
سه‌شنبه، 24 اسفند 1389 03:31:49 
http://esteva.ir
   بالاترين دعا در لحظه تحويل سال، آزادي انسان‌ها از قيد و بند نفس است   

به گزارش استوا به نقل از ايسنا حجت‌الاسلام والمسلمين ابوالحسن نواب در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه در مورد آيين نوروز و مراسم‌هايي كه در اين ايام برگزار مي‌شود دو دسته مبحث داريم، افزود: يك دسته مباحث اعمال انحرافي است و يك دسته اعمال و رفتاري است كه اسلام با آنها مشكلي ندارد. مباحث انحرافي همچون چهارشنبه سوري و سيزده بدر و امثال آنهاست كه اسلام هيچ مناسبت و ارتباطي با آنها ندارد.

وي خاطرنشان كرد: بعضي مباحث در مورد آيين نوروز وجود دارد كه در ميان اديان مختلف مرسوم بوده است كه اسلام نيز آنها را تاييد كرده است، مثلا موضوع ديد و بازديد، صله ارحام و آشتي دادن ميان انسان‌ها اعمالي هستند كه اسلام آنها را تاييد كرده و مبناي اسلامي نيز دارند و هر كس در هر آييني اين كار را انجام دهد از نظر اسلام مورد تاييد است.

اين استاد حوزه و دانشگاه تاكيد كرد: آيين‌هاي انحرافي همچون چهارشنبه سوري و سيزده بدر كه نه خود اصالت دارند و نه در اسلام اصالتي براي آنها وجود دارد، مورد تاييد دين اسلام نيست.

نواب با بيان اين‌كه يكسري از آداب و رسوم نوروز ريشه قرآني و اسلامي دارد، افزود: آدابي همچون مسافرت، گردش، تفريح، شادي و دعا در لحظه تحويل سال اعمالي هستند كه اسلام آنها را تاييد مي‌كند. حال اگر اين كارها در عيد و بدون معصيت باشد نه تنها مشكلي ندارد بلكه از ديدگاه اسلام مورد تاكيد نيز قرار گرفته است.

رييس دانشگاه اديان و مذاهب تاكيد كرد: اينكه برخي از خرافات را به اسلام نسبت دهيم و اصرار كنيم حتما اسلام نوروز را تاييد كرده است درست نيست؛ چراكه دليلي بر آن نداريم و تنها يك روايت وجود دارد كه سند آن نيز مورد اختلاف‌نظر است.

وي با اشاره به اينكه در مورد برخي اعمال نوروز نيز اسلام موضعي ندارد، گفت: سنتي همچون سفره هفت‌سين موضوعي نيست كه بگوييم اسلامي است يا ضداسلامي و چون مشكلي وجود ندارد از نظر اسلامي نيز موضع صريحي درباره آن اعلام نشده است.

نواب تصريح كرد: تمام آنچه در نوروز انجام مي‌شود متوجه يكي از احكام خمسه يعني حلال، حرام، مباح، مستحب و مكروه است. يعني اعمالي همچون چهارشنبه سوري كه موجب ضرر به خود شخص، ديگران، ايجاد رعب و وحشت و ضرر رساندن به طبيعت است، حرام است. برخي از كارها مثل آتش‌سوزي حتي در خارج شهر مكروه است و بعضي از سنت‌ها همچون سفره هفت‌سين حكمي براي آن وجود ندارد يعني مباحند و بعضي از كارها همچون مسافرت، صله‌رحم، دعا خواندن مستحب است و بعضي از كارها همچون آشتي دادن ميان مسلمين واجب است.

رييس دانشگاه اديان و مذاهب در پايان مهمترين آرزو و بالاترين دعا را براي مسلمانان و تمامي انسان‌ها در لحظه تحويل سال آزادي آنها از قيد و بند نفس، بندگي غيرخدا و طاغوت عنوان كرد.
 

 

©2010 esteva.ir. All Rights Reserved