کد :   8045
سه‌شنبه، 24 اسفند 1389 08:46:21 
http://esteva.ir
   استفاده از آهنگ های لهو و لعب در جشن های نوروزی حرام است   


به گزارش استوا به نقل از رسا ، آیت الله سید محمدعلی موسوی جزایری، نماینده ولی فقیه در خوزستان، شب گذشته در نشست شورای فرهنگ عمومی خوزستان، با بیان این که مرز حلال و حرام در موسیقی شناسایی شود، اظهار داشت: چنانچه موسیقی در مرز نامشروع حرکت کند منجر به تحریک شهوات انسانی می شود و جلوه خوب و مطلوبی در جامعه ندارد.

رییس شورای فرهنگ عمومی خوزستان در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: موسیقی نباید با آلات و ابزار زشت و پلید لهو و لعب همراه باشد و این نوع موسیقی چیزی جز معصیت و گناه را به دنبال ندارد.

رییس شورای حوزه علمیه خوزستان با بیان این که موسیقی ای که آمیخته با معصیت باشد حرام است، اذعان داشت: ترویج این نوع موسیقی مطلوب نمی باشد و منجر به گمراهی و منحرف کردن نسل جوان و آینده ساز جامعه می شود.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، شاهنامه خوانی را یک نوع موسیقی سنتی برشمرد و عنوان کرد: از آنجایی که شاهنامه خوانی یک نوع موسیقی حماسی و سنتی است در صورتی که در مرز موسیقی های حرام وارد و تحریک کننده نباشد اجرای آن در جشن های نروزی بلامانع است؛ از این رو در بسیاری از موارد انواعی موسیقی با هم ترکیب می شوند که تشخیص مرز حلال و حرام موسیقی در چنین شرایطی سخت است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این که شوراهای فرهنگ عمومی شهرستان ها با تشکیل کمیته ای مستقل بر روی خطوط حلال و حرام موسیقی نظارت کنند، ابراز داشت: تمامی برنامه ها و جشن های عید نوروز اعم از موسیقی و نمایش باید تحت نظارت شورای فرهنگ عمومی استان بررسی و اجرا بشوند.

آیت الله موسوی جزایری در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: بنا به فرموده مقام معظم رهبری ترویج موسیقی با اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی سازگاری ندارد و رواج موسیقی حرام در جامعه توسط مسؤولان مربوطه کنترل شود.

گفتنی است در پایان این نشست سالروز شهادت شهید بهنام محمدی برای درج در تقویم ملی و چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری به عنوان روز دزفول در شورای فرهنگی عمومی توسط اعضای شورای فرهنگ عمومی خوزستان مصوب شد.
 

 

©2010 esteva.ir. All Rights Reserved